Teratoscincus roborowskii (Gekon Roborovského)

Krajina pôvodu :

T.roborowskii obýva nehostinnú krajinu s extrémnymi výkyvmi teplôt v okolí mesta Turpan na severovýchode čínskej provincie Xinjiang(Ujguarská autonómna republika Východný Turkestán). Turpan je oáza na severovýchodnom okraji púšte Taklamakan (miesto odkiaľ nieje návratu).Tamirska panva zo svojimi -154 metrami pod hladinou mora je druhe najnižšie položené miesto na svete a vďaka polohe patrí tunajšia teplota k najvyšším v tejto časti sveta. V najteplejšom období tu stúpajú teploty až k 49 °C v tieni a v najchladnejšom môžu klesať až na -29 °C.

Popis :

 

Druhý najväčší zástupca rodu  (po T. Keyserlingii). Dorastá do veľkosti okolo 16cm, telo je približne 9 cm dlhé zvyšok je chvost. Zaujímavé sú ich pomerne veľké oči, vďaka ktorým sú často označovaný ako"frog - eyed gecko" ale v poslednej dobe sa záčina zaraďoval k WonderGecko. Neobvyklí je taktiež ich spôsob ochrany. Pri neopatrnej manipulácii môžu z tela uvolniť časť šupín, ktoré im ale časom dorastajú. Ide o terestricky žijúci druh. ich prsty nemajú prísavné lamely.

Samci sa odlišujú od samíc zväčšenou oblasťou hemipenisu pri koreni chvosta. Počas dňa sa skrývajú pred vysokými teplotami v hlbokých vlhkých norách. Najaktívnejšie sú za súmraku a tesne pred východom slnka. Lovia pavúky, hmyz a ich larvy.

 

Chov :


 

K chovu 1:1 používam Celosklenené terárium o rozmeroch 74 x 25 x 35 (D x Š x V). Môžu sa chovať vo väčších skupinách, kde k jednému samčekovi môžu pripadať až 2-3 samičky. Mne sa žiaľ podarilo po skoro polročnom pátraní iba párik. Ako podklad pod ne nieje nič lepšie ako piesok. Stačí 3 cm vrstva. Ako vhodný úkryt sa môže použiť kokosová škrupina. Mali by byť rozmiestnené tak aby si mohol vybrať teplejšie alebo chladnejšie miesto v teráriu. Môžu sa použiť aj kamenné skrýše ale treba dbať na ich umiestnenie, lebo tento druh patrí k hrabavým môžu kamennú skrýšu podhrabať a to ich môže zabiť. Terárium treba rosiť hlavne v oblasti úkrytov aby sa tam udržiavala potrebná vlhkosť. V chladnejšom rohu by mala byť miska z vodou, no zväčša skonči zahrabaná pieskom, alebo ako pohrebné miesto pre nezožraný hmyz.

Ak sa chová samostatne čiže zo začiatku keď som mal iba samčeka bol častokrát chovateľ nezožratých cvrčkov a zofobasov. V páre sa to už nestalo čiže zjedli všetko. Na výhrev sa používa malá halogenka, ktorá zabezpečuje potrebnú teplotu čiže okolo 35 °C ak je im teplo odchádzajú do chladnejšej časti terária alebo do úkrytu. O zazimovaní tohto druhu sa vie pomerne málo preto sa mu v zimnom období svieti pomenej. V zime sa kŕmi hlavne dospelými cvrčkami a občas múčne červy a zofobasmi. Samozrejme všetko sa balí do plastínu, aby mal dostatok vápnika a ostatných vitamínov a minerálnych látok. Vápnik je dôležitý kvôli znáške vajec. V letnom období sa kŕmi najradšej červíkmi a nachytaným hmyzom. Po znáške vajec sa samičke dopraje aj holíča. Kŕmia sa tak každý tretí deň.

 

Rozmnožovanie :


 

Z predlžovaním osvetlenia a zvyšovania teploty sa prebúdza u zvierat aj ich sexuálna aktivita. Párenie prebieha krátko po zotmení. Približne po mesiaci samica znesie 2 vápenité vajíčka do vyhrabanej jamky. Po znesení vajec ich samička prikrýva vysokou vrstvou piesku, ale nie naraz ale denne prichádza k miestu kde ich nakládla.

Pri vyhrabaní vajec a následnej manipulácii musíme postupovať opatrne. Vajíčka sú veľmi krehké a ľahko sa rozbijú . Sú z pravidla zlepené a merajú cca. 17 x 12 mm. Kvalitné vajcia sú po znáške ružovkasté a vidno vo vnútri žilky. Samica znáša 4 – 5 znášok za rok. Vajíčka sa premiestňujú opatrne lyžičkou z plastu do krabičky. A položíme na substrát do rovnakej polohy, ako boli v teráriu .

K inkubácii používame plastové krabičky z niekoľkými dierkami. Ako substrát používam vermikulit. Môže sa ale použiť aj piesok. V inkubátore zabezpečujeme aj vlhkosť. Inkubačná doba je 2,5 – 3 mesiace. Po vyliahnutí mláďatá merajú 7 cm a vážia okolo 2grami. Pri podráždený vydávajú štekavé zvuky. Tretí až štvrtý deň po zvlečení začínajú prijímať potravu. Ako potrava slúžia opäť cvrčky ale teraz nymfy a malé B.dubia. Mláďatá sa môžu chovať v skupine max. 4 kusou. Pohlavie sa dá určiť vo veku 5 mesiaca podľa zväčšujúcej sa oblasti hemipenisu. Pohlavne dospievajú vo veku 1 roka. V zajatí sa dožívajú okolo 10 rokov.

 

 

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode