Leguán zelený je rozšírený od južného Mexika až po Brazíliu, Paraguay a Karibské ostrovy. Môžeme sa s nimi stretnúť aj v oblastiach Malých Antíl a Floridy. Do týchto miest bol dovezený ľuďmi. V niektorých oblastiach strednej Ameriky sú lovený pre mäso. Vo väčšine krajín je však už dnes odchyty kvôli mäsu zakázané. Vyskytuje sa lesnatých oblastiach tropickej Strednej a Južnej Ameriky. Zdržuje sa hlavne na vysokých stromoch v blízkosti vodných plôch. Existujú viacere farebné mutacie. Ja mám doma klasické zelene a červené. Odkaz na ostatné farebné mutacie najdete tu.
Je jedným z najväčších plazov na americkom kontinente. Dospelý leguán zelený dosahuje dĺžku 1 m a hmotnosť do 5 kg. Veľké jedince môžu dorásť do dĺžky až 2 m a váhy 10 kg. Má pevné dlhé nohy a silné pazúry, ktoré mu uľahčujú šplhanie. Tento druh sa vyznačuje dlhým chvostom, hrebeňom zo zúbkovitých šupín na chrbte a mäsitým lalokom pod krkom, ktorý býva u samcov väčší. Má zvyčajne sivasté alebo zelené, na niektorých miestach výskytu aj oranžové, sfarbenie. Samci majú oproti samiciam výraznejší krčný a chrbtový hrebeň a tiež póry na stehnách
K chovu 0:0:5 používam Celosieťové terárium o rozmeroch 80 x 100 x 200 (D x Š x V).V dospelosti budu potreboval oveľa viac priestoru čo sa hlavne týka šírky a dĺžky. Môžu sa chovať vo väčších skupinách, kde k jednému samčekovi môžu pripadať až 2-3 samičky. Terárium treba vybaviť UVB a UVA žiarivkou ktoré potrebujú na lepšie trávenie potravy a psychickú pohodu Leguána. O nič menej niesu dôležite vetvy a konáre dosť silné aby po nich mohli liezť a leňošiť. Leguánovy sa tam dáva miska z vodou i keď jej význam nechápem ale všetci tvrdia že tam má byť. Piť som ich videl iba z rosenia alebo z potravy. V lete je to jedno lebo najradšej sú na balkóne kde majú dosť slnka a tepla. V lete väčšinu ich stravy tvoria listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skoroceľ, vika siata, hluchavka biela, žerucha. V zime je to horšie ale našťastie sú tu supermarkety a tam sa dá nájsť aj čínska kapusta, polníček, rukola, čakanka. Je toho oveľa viac čo môžu listy ovocných stromov, kalerábové listy, červená repa,mrkva strúhaná,
Zakázane sú šťaveľ a všetky veci ktoré môžu odvápňovať a citrusové plody i keď tie sa ako pre spestrenie potravy môžu dať. Ak sú to domáci maznáčikovia občas môžu aj puding z piškótami, želatínu z ovocím.
V zimnom období, kedy sa začnú predlžovať dni, začína rozmnožovania pre leguány. V okamihu, ako sa prebudí a opustí zimovisko. Pri dvorení pozorujeme u leguána kývania hlavy a na krku sa im vytvorí lalok. Na začiatku rozmnožovanie sa môže stať, ža leguán prestane prijímať potravu. Neznepokojuje sa, chuť k jedlu sa čoskoro vráti. Pohlavné orgány majú uložené v kloace. Hemipenisy sú uložené ventrálnej na brušnej strane tela vo vrecku u chvosta. Samec sa k samici približuje zo strany. Dochádza k erekcii hemipenisu, ktorý je bližšie samicu. Keď sa blíži čas znášky vajec, tak samica vyhrabuje na viacerých miestach diery do zeme. Hrabe tak dlho, kým nenájde miesto, ktoré jej začne vyhovovať. Potom začína s kladením (20 až 40 vajec). Je vhodné, aby sme vajcia uložili do inkubátora. Môžeme to urobiť až vtedy, keď samica ukončí znášku vajec a hniezdnu jamku zahrabe. Inak by sme mohli vyrušiť samicu a spôsobiť jej aj neplodnosť. Po zhruba 120 dňoch sa liahnu mláďatá dlhé 0,2 m.